ładowanie

Parafia pw. św. Marcina w Mogilnie Parafia pw. św. Marcina w Mogilnie Parafia pw. św. Marcina w Mogilnie Parafia pw. św. Marcina w Mogilnie Parafia pw. św. Marcina w Mogilnie
Strona na której jesteś jest oficjalną i jedyną stroną Parafii Św. Marcina Biskupa w Mogilnie.
Informujemy, że wszystkie dane które są opublikowane na parafialnej stronie internetowej, są umieszczane wyłącznie za zgodą osób zainteresowanych, albo na podstawie prawa.

Święto Matki Boskiej Gromnicznej

Oficjalnie w Kościele mówi się na to święto „Ofiarowanie Pańskie”. Obchodzi się je 40 dni po Bożym Narodzeniu. W to święto wspominamy Ofiarowanie Pana Jezusa w Świątyni w Jerozolimie. Każdy pierworodny miał zostać oficjalnie ofiarowany Jahwe.

Gromnica to wysoka woskowa świeca. Zwyczaj ich święcenia sięga aż do IX wieku. Gromnicę wkładano w ręce osoby umierającej. Zabierano ją do chrztu a także do pierwszej Komunii Świętej. Gromnicę odpala się też podczas burzy i kładzie ją w oknie. Za wstawiennictwem Matki Bożej ma to chronić dom przed piorunami i szkodami jakie niesie za sobą burza, huragany, pożary czy gradobicie.

Sama nazwa, Matki Boskiej GROMNICZNEJ pochodzi od gromów, przed którymi patronka miała bronić swoich czcicieli. To święto jest w Polsce obchodzone zawsze bardzo uroczyście i jest bardzo starym świętem. Było już znane w IV wieku. Początkowo świętowano w ten dzień Oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny. Po Soborze zmieniono jednak nazwę po to, by ukazać, że święto jest skupione głównie na Chrystusie i przedstawić jego prawdziwy sens oraz znaczenie tej uroczystości. W Polsce jednak od gromnic przyjęto nazwę Matki Boskiej Gromnicznej.

Maryja ofiarowała Bogu Jezusa w świątyni.
A co my możemy mu ofiarować w ten dzień? Spowiedź? Komunię Świętą? Jakieś postanowienia? On na to czeka.


opr. S. Poręba


Foto: salon24.pl

do_gory