ładowanie

Parafia pw. św. Marcina w Mogilnie Parafia pw. św. Marcina w Mogilnie Parafia pw. św. Marcina w Mogilnie Parafia pw. św. Marcina w Mogilnie Parafia pw. św. Marcina w Mogilnie
Strona na której jesteś jest oficjalną i jedyną stroną Parafii Św. Marcina Biskupa w Mogilnie.
Informujemy, że wszystkie dane które są opublikowane na parafialnej stronie internetowej, są umieszczane wyłącznie za zgodą osób zainteresowanych, albo na podstawie prawa.

(Nie)zwykła Droga Krzyżowa

Droga Krzyżowa to wielkopostne nabożeństwo, które polega na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa na śmierć oraz złożeniu go w grobie. Chrześcijanie gromadzili się w miejscu biczowania Jezusa, a następnie przy grobie i adorowali drzewo Krzyża. Podobno odwiedzała je także sama Maryja.

stacja_12


Pierwsze drogi krzyżowe powstały w Jerozolimie. Rozpowszechnili je franciszkanie, którzy odprowadzali pątników i zatrzymywali się przy stacjach, które przedstawiały drogę Jezusa na Golgotę. W kościołach Droga Krzyżowa przedstawiana jest na obrazach lub rzeźbach umieszczonych na ścianach bocznych. Liczbę czternastu stacji ustanowiono w XVII wieku.

Najsłynniejsza Droga Krzyżowa odbywa się w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum. Odprawia ja sam Papież, niesie wtedy drewniany Krzyż. Pierwsza taka Droga Krzyżowa  odbyła się w XVIII wieku za czasów papieża Benedykta XIV. Pomysłodawcą takiego nabożeństwa był włoski franciszkanin Leonard z Porto Maurizio. Koloseum nie jest przypadkowym miejscem. Wielu pierwszych Chrześcijan poniosło tam śmierć męczeńską. Jest to bardzo istotne miejsce w tradycji Chrześcijańskiej.

W całym nabożeństwie drogi krzyżowej chodzi o to, żeby zrozumieć sens cierpienia, dlatego każdej stacji towarzyszą rozważania. Na samym początku inspiracje czerpano z Pisma Świętego oraz Ojców Kościoła. Św. Jan Paweł II zmienił ten zwyczaj. W 1984 roku napisał swoje własne rozważania Drogi Krzyżowej. Potem zaczął zapraszać do pisania swoich rozważań innych duchownych oraz świeckich.

stacja_06


Zapisane w tradycji katolickiej stacje drogi krzyżowej to:

  1. Pan Jezus na śmierć skazany.
  2. Pan Jezus bierze krzyż na ramiona swoje.
  3. Pierwszy upadek Pana Jezusa.
  4. Pan Jezus spotyka swą matkę.
  5. Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi.
  6. Święta Weronika ociera twarz Pana Jezusa.
  7. Pan Jezus upada pod krzyżem po raz drugi.
  8. Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty.
  9. Trzeci upadek Pana Jezusa.
  10. Pan Jezus z szat obnażony.
  11. Pan Jezus przybity do krzyża.
  12. Pan Jezus umiera na krzyżu.
  13. Pan Jezus zdjęty z krzyża.
  14. Pan Jezus złożony do grobu.

opr. S. Poręba


Foto: kadry z filmu Pasja

do_gory