ładowanie

Parafia pw. św. Marcina w Mogilnie Parafia pw. św. Marcina w Mogilnie Parafia pw. św. Marcina w Mogilnie Parafia pw. św. Marcina w Mogilnie Parafia pw. św. Marcina w Mogilnie
Strona na której jesteś jest oficjalną i jedyną stroną Parafii Św. Marcina Biskupa w Mogilnie.
Informujemy, że wszystkie dane które są opublikowane na parafialnej stronie internetowej, są umieszczane wyłącznie za zgodą osób zainteresowanych, albo na podstawie prawa.

Gorzkie żale przybywajcie

Gorzkie żale to nabożeństwo pasyjne, które ma najczęściej formę nabożeństwa eucharystycznego. Odprawia się je w czasie Wielkiego Postu, najczęściej w niedzielę a w czasie Triduum w Wielki Piątek. Gorzkie żale są tradycją wyłącznie Polską.

Całość składa się z trzech części. Co niedzielę odmawia się inną część więc całość w ciągu wielkiego postu odmawia się dwa razy ponieważ składa się on z sześciu tygodni.

pieta


Nabożeństwo opiera się na motywach Jutrzni w formie, która była praktykowana w XVIII w. Zawiera też pewne elementy pasyjnych misteriów liturgicznych ze średniowiecza.

Autorem struktury i tekstu tego nabożeństwa jest ks. Wawrzyniec Benik. Gorzkie żale pierwszy raz zostały odprawione 13 marca 1707 r. w kościele Świętego Krzyża. Zostały wydane i przeznaczone do druku tego samego roku a nosiły tytuł: „Snopek Mirry z Ogrodu Gethesemańskiego”. Początkowo nabożeństwo było przeznaczone tylko i wyłącznie dla Bractwa Świętego Rocha ale szybko zdobyło popularność u wiernych i zostało wprowadzone w innych kościołach na początku w Warszawie a potem w całej Polsce.


Struktura całego nabożeństwa Gorzkich żali wygląda następująco:

  • wystawienie Najświętszego Sakramentu z odpowiednią pieśnią
  • pobudka (inaczej zachęta) jest zawsze taka sama niezależnie jaką część nabożeństwa się odmawia
  • Hymn
  • Lament duszy nad cierpiącym Jezusem
  • Rozmowa duszy z Matką bolesną (według tradycji kobiety śpiewają zwrotki nieparzyste a mężczyźni parzyste)
  • Któryś za nas cierpiał rany
  • kazanie pasyjne
  • błogosławieństwo Najświętszym sakramentem.

krzyz


Nabożeństwo przebiega różnie w zależności od zwyczajów jakie panują w danej parafii. Poza wymienionymi elementami mogą pojawić się również dodatkowe śpiewa, litanie, antyfony i suplikacje.


opr. S. Poręba


Foto: youtube.com, deon.pl, wsd.rzeszow.pl

do_gory