List od Ojca Andrzeja

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Chciałem podziękować wszystkim za wsparcie modlitewne oraz materialne które od was otrzymałem. Dziękuję bardzo serdecznie księdzu proboszczowi za zorganizowanie zbiórki oraz wszystkim parafianom i osobom dobrej woli za okazaną solidarność oraz pomoc finansową którą otrzymałem od was.

Prace przy naszym domu jeszcze się nie zaczęły ponieważ ważniejsza była pomoc potrzebującym którzy stracili wszystko przez cyklon lub powodziach spowodowanych cyklonem, ale już wkrótce zaczniemy prace naprawcze naszego domu. W sumie naszych parafii które ucierpiały są dwie. Jedna w mieście a druga na wioskach, poza miastem.

Niektóre wioski w jednej z tych parafii zostały najpierw zniszczone przez wiatr a później praktycznie zalane całkowicie przez rzeki które są obok. Mieszkańcy aby się uchronić przed wodą wchodzili na drzewa i tam musieli zostać nawet do czterech dni zanim woda zaczęła opadać, do niektórych wiosek jeszcze dzisiaj jest ciężko dotrzeć. W mieście największe zniszczenia to domy które dla niektórych były dorobkiem całego życia i stracili go w ciągu jednej nocy.

Jest wiele organizacji międzynarodowych i wiele państw wysłało pomoc do Mozambiku, niestety ta pomoc jeszcze nie dotarła do wszystkich. Pomoc ta najbardziej jest skupiona w obozach zorganizowanych dla osób ewakuowanych z obszarów zalanych, ale osoby które zostały w swoich wioskach ponieważ nie byli ewakuowani czekają bardzo długo na tę pomoc. Dlatego również my zdecydowaliśmy się wesprzeć w naszych parafiach tych który są najbardziej poszkodowani czyli rodziny które nie mają możliwości na zdobycie żywności, są to rodziny gdzie są chorzy, starsi lub stracili najbliższych podczas cyklonu. W sumie na razie są to 260 rodzin (110 rodzin z parafii w mieście i 150 rodzin z parafii w Nhahapua w której pracuję). Chociaż chcielibyśmy pomóc jeszcze większej ilości rodzin to jest to nie możliwe dla nas. Pomoc dla rodzin które zostały już wybrane będzie udzielona trzy lub cztery razy będzie to zależało od możliwości. Paczki które przygotowujemy zawierają: 25kg mąki kukurydzianej, 7kg grochu, litr oleju oraz kilogram soli. Również będziemy udzielali pomocy w narzędziach dla rodzin na wsiach które mają pola i chcą je czyścić aby przygotować pod zasiew, są to narzędzia ręczne czyli motyki i maczety.

Ta pomoc którą udzielamy tym którzy są najbardziej poszkodowani jest możliwa właśnie waszej solidarności, życzliwości i wsparciu które okazaliście. Ta solidarność i życzliwość którą okazaliście jest dla mnie bardzo dużym znakiem miłości w tym okresie trudnym dla nas tutaj, jak również w okresie świątecznym.

Jeszcze raz z całego serca dziękuję księdzu proboszczowi i wszystkim parafianom oraz osobom dobrej woli za okazaną pomoc. Pamiętam o wszystkich w modlitwie.

Andrzej Filip mccj